Сайт знаходиться в режимі тестової експлуатації

Мінфін: Зустріч з Європейською Комісією щодо підготовки до офіційного скринінгу за переговорним розділом 33 «Фінансові та бюджетні положення»

Начальник Управління європейської та євроатлантичної інтеграції Мінфіну Дмитро Манцуров взяв участь у роз’яснювальній зустрічі з Європейською Комісією щодо офіційного скринінгу за переговорним розділом 33 «Фінансові та бюджетні положення», яким охоплюються правила щодо фінансових ресурсів, за рахунок яких формується бюджет ЄС, так званих «власних ресурсів». 

Роботу Української Сторони за цим напрямом буде спрямовано на розбудову належного адміністративного потенціалу системи відповідних органів для забезпечення вчасного та правильного розрахунку, збору, сплати та контролю власних ресурсів. Acquis ЄС (право ЄС) у цій сфері є обов’язковим і не потребує транспонування в національне законодавство.

Під час заходу Європейська Комісія підтвердила, що Українська Сторона докладає необхідних зусиль для приведення законодавства України у відповідність до відповідних норм acquis, зокрема, у частині реалізації податкової та митної політик, бюджетного законодавства, статистики та охорони довкілля – сфер, що тією чи іншою мірою пов’язані із зобов’язаннями в межах переговорного розділу 33.

Також сторони розглянули окремі питання системи власних ресурсів ЄС, нормативно-правовою основою якої є:

1) Стаття 311(3)(4) Договору про заснування ЄС;

2) Рішення Ради 2020/2053 від 14 грудня 2020 року щодо системи власних ресурсів Європейського Союзу та скасування Рішення 2014/335/ЄС, Євратом, що визначає основні елементи ВР;

3) Регламент Ради (ЄС, Євратом) 2021/768 від 30 квітня 2021 року, що встановлює імплементаційні заходи для системи власних ресурсів Європейського Союзу та скасовує Регламент (ЄС, Євратом) № 608/2014;

4) Регламент Ради (ЄС, Євратом) 2021/769 від 30 квітня 2021 року про внесення змін до Регламенту (ЄЕС, Євратом ) № 1553/89 щодо остаточних уніфікованих механізмів збору власних ресурсів, що утворюються з ПДВ;

5) Регламент Ради (ЄС, Євратом) № 609/2014 від 26 травня 2014 року про методи та процедуру надання традиційних власних ресурсів, що базуються на ПДВ і ВНД, а також про заходи для задоволення потреб у готівці; 

6) Регламент Ради (ЄС, Євратом) 2021/770 від 30 квітня 2021 року про розрахунок власних ресурсів на основі відходів пластикової упаковки, яка не переробляється, про методи та порядок надання цього власного ресурсу, про заходи для задоволення потреб у готівці, а також щодо певних аспектів власних ресурсів на основі валового національного доходу.

Європейська Комісія завершила пояснювальні сесії з Україною. Пояснювальні сесії Єврокомісії – це перша частина процесу перевірки відповідності законодавства України до права ЄС. Наступний етап - проведення двосторонніх зустрічей, на яких Україна презентуватиме ЄС стан відповідності національного законодавства праву ЄС по кожному переговорному розділу.

Довідково: 

Бюджет ЄС формується за рахунок щорічних внесків держав-членів, що сплачуються на щомісячні основі. Такі внески формуються за рахунок джерел, які визначаються як «власні ресурси».

Існує 4 види власних ресурсів (ВР), за рахунок яких держави-члени роблять внески до бюджету ЄС:

1. Традиційні власні ресурси = митні збори (імпортні митна з товарів) – забезпечують бюджет ЄС на 10 %  - 15 %. 

Держави-члени (з 1 січня 2021 року) залишають 25% зібраних мит для покриття своїх витрат на збір, решта перераховується до бюджету ЄС.

2. Податок на додану вартість (ПДВ) – забезпечує бюджет ЄС – на 10 % - 15 %. 

3. Платежі, розраховані на основі валового національного доходу (ВНД), – забезпечують бюджет ЄС на 65 % - 75 %. 

Кожна держава-член перераховує до бюджету ЄС єдиний відсоток свого ВНД.

4. Платежі, розраховані на основі неперероблених відходів пластикової упаковки, – забезпечують бюджет ЄС на 10 % - 15 %.

Цей новий власний ресурс, запроваджений з 01 січня 2021 року, розраховується на основі кількості неперероблених відходів пластикової упаковки.