Сайт знаходиться в режимі тестової експлуатації

Сприяння захисту прав інтелектуальної власності

Сприяння захисту прав інтелектуальної власності, недопущення переміщення через митний кордон України контрафактних товарів – одне з основних завдань митних органів.

Процедури захисту прав інтелектуальної власності на кордоні базуються на міжнародних принципах та положеннях, зокрема, Угоди про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (ТРІПС), які імплементовано у Митний кодекс України.

Разом з тим, підписавши Угоду про асоціацію з ЄС, Україна взяла на себе зобов’язання щодо подальшого приведення митного законодавства у сфері захисту прав інтелектуальної власності до відповідного законодавства ЄС.

У рамках цієї роботи Міністерством фінансів разом з Офісом підтримки реформ був розроблений та погоджений з експертами ЄС законопроект, який у подальшому став основою прийнятого 17 жовтня 2019 року Закону України № 202-IX «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо захисту прав інтелектуальної власності під час переміщення товарів через митний кордон України» (далі – Закон № 202-IX), який набув чинності 14 листопада 2019 року.

Закон № 202-IX:

  • створює передумови для побудови національної системи митного захисту прав інтелектуальної власності європейського зразка;
  • змінює акцент роботи митниці, а саме: орієнтир на протидію переміщенню товарів, які підозрюються у порушенні прав інтелектуальної власності, у тому числі боротьбі з контрафактними та піратськими товарами;
  • прискорює переміщення оригінальних товарів через митний кордон та їх митне оформлення;
  • сприяє розвитку міжнародної торгівлі та інвестиційної привабливості України, зважаючи на дотримання та застосування Україною міжнародних та європейських стандартів захисту прав інтелектуальної власності.

З метою реалізації положень Закону № 202-IX:

1. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 24.01.2020 № 18 «Про визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 р. № 432», яка скасовує обмеження щодо призупинення митного оформлення товарів, що підозрюються у порушенні прав інтелектуальної власності, за ініціативою митного органу.

2. Міністерством фінансів України прийнято 2 накази:

від 09.06.2020 № 281 «Про затвердження Порядку застосування заходів щодо сприяння захисту прав інтелектуальної власності та взаємодії митних органів з правовласниками, декларантами та іншими заінтересованими особами та Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України»;

від 09.06.2020 № 282 «Про внесення змін до Порядку реєстрації у митному реєстрі об’єктів права інтелектуальної власності, які охороняються відповідно до закону».

Наказ Мінфіну № 281 запроваджує єдиний підхід та порядок застосування митними органами заходів до товарів, що підозрюються у порушенні прав інтелектуальної власності, а також стандартизовані форми взаємодії з правовласниками та декларантами.

Наказом Мінфіну № 282 вдосконалено порядок реєстрації прав інтелектуальної власності у митному реєстрі, запроваджено форми заяв, які використовуються у країнах ЄС, а також переведено в електронну форму комунікації між правовласниками та Держмитслужбою.

Закон № 202-IX та згадані підзаконні нормативно-правові акти наближують митне законодавство України у сфері захисту інтелектуальної власності до законодавства ЄС, зокрема, Регламентів ЄС № 608/2013 від 12.06.2013 та № 1352/2013 від 04.12.2013, та забезпечують виконання зобов’язань в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС за напрямком митного захисту прав інтелектуальної власності.

Практична реалізація цих нормативно-правових актів дозволить з одного боку посилити боротьбу з контрафактними та піратськими товарами, а з іншого - прискорити переміщення через митний кордон України оригінальних товарів та їх безперешкодне митне оформлення.

Наразі на виконання наказів Мінфіну № 281 та № 282 Держмитслужбою здійснюються заходи щодо повноцінної експлуатації нового програмно-інформаційного комплексу «Митний реєстр об’єктів права інтелектуальної власності», веб-сервісу для подання правовласниками заяв в електронній формі, а також доопрацювання інших програмних продуктів. Це дозволить перевести взаємодію між митними органами, правовласниками та декларантами в електронну форму та підвищити ефективність боротьби з контрафактними та піратськими товарами.

Нормативно-правові акти:

1. Закон України від 17.10.2019 № 202-IX «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо захисту прав інтелектуальної власності під час переміщення товарів через митний кордон України».

2. Постанова Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 № 18 «Про визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 р. № 432».

3. Наказ Міністерства фінансів України від 09.06.2020 № 281 «Про затвердження Порядку застосування заходів щодо сприяння захисту прав інтелектуальної власності та взаємодії митних органів з правовласниками, декларантами та іншими заінтересованими особами та Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України».

4. Наказ Міністерства фінансів України від 09.06.2020 № 282 «Про внесення змін до Порядку реєстрації у митному реєстрі об’єктів права інтелектуальної власності, які охороняються відповідно до закону».