PPO
Експериментальний проект щодо новітніх моделей РРО
13 червня 2018 року Кабінет Міністрів України постановою № 472 розпочав експериментальний проект щодо реєстрації та експлуатації новітніх моделей програмних та/або програмно-технічних комплексів, призначених для реєстрації розрахункових операцій.
Мета цього експерименту – розробка та впровадження інноваційних технологічних рішень для реєстрації розрахункових операцій у сфері торгівлі (у тому числі торгівлі з використанням Інтернету), громадського харчування, купівлі-продажу іноземної валюти, торгівлі через автомати з продажу (надання) товарів (послуг), надання послуг з приймання готівки для подальшого переказу, з перевезення пасажирів та інших.
Пілотний проект дозволить:
- дослідити інноваційні розробки у сфері реєстрації розрахункових операцій (РРО);
- дослідити застосування новітніх моделей РРО;
- розширити перелік наявних моделей та функцій, що зможе демонополізувати ринок РРО;
- спростити умови для використання РРО, зменшити витрати на їх придбання;
- стимулювати підприємців до застосування РРО.
Державною фіскальною служби України на підставі наказу Міністерства фінансів від 26.03.2019 № 121 включено до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій 8 новітніх моделей програмних/програмно-технічних комплексів, призначених для реєстрації розрахункових операцій, які беруть участь у експериментальному проекті.
Триватиме експериментальний проект до 31 грудня 2019 року. За його результатами Міністерство фінансів має прийняти рішення щодо новітніх моделей, які не підлягатимуть зняттю з реєстрації, та відповідно, будуть рекомендовані до промислової експлуатації.
Новий порядок ведення реєстру екземплярів РРО
19 квітня 2019 року набрав чинності наказ Міністерства від 13.02.2019 №64 про затвердження нового порядку ведення реєстру екземплярів реєстраторів розрахункових операцій (реєстр екземплярів РРО) та реєстру центрів сервісного обслуговування реєстраторів розрахункових операцій (реєстр ЦСО), що:
- спрощує реєстрацію РРО та порядок введення в експлуатацію;
- запроваджує ведення книги обліку розрахункових операцій (КОРО) в електронному вигляді (звільняє підприємців від щоденного вклеювання фіскальних звітних чеків). Це тимчасовий але дієвий крок - остаточно скасувати необхідність ведення книги планується через зміни до закону;
- запроваджує механізм обміну інформацією в електронному вигляді при реєстрації та застосуванні РРО, який зменшить час та кошти підприємців при реєстрації та використанні РРО.
Реєстрація РРО здійснюватиметься у такій послідовності:
- виробник РРО включає ЦСО до реєстру ЦСО;
- виробник РРО включає екземпляр РРО до реєстру екземплярів РРО;
- ЦСО надсилає електронне повідомлення про укладений договір з власником РРО до контролюючого органу за місцем реєстрації РРО;
- суб’єкт господарювання – власник РРО подає заяву про реєстрацію РРО;
- ДФС направляє до ЦСО довідку про резервування фіскального номера (дійсна три дні);
- ЦСО вводить РРО в експлуатацію та направляє до контролюючого органу, де проводиться реєстрація РРО, акт введення в експлуатацію та довідку про опломбування РРО;
- ДФС видає реєстраційне посвідчення.
Накази про застосування програмних РРО
Міністерством юстиції зареєстровано накази Мінфіну про порядок реєстрації та застосування програмних РРО та затвердження форм і змісту розрахункових документів.