Сайт знаходиться в режимі тестової експлуатації

Єдине вікно для міжнародної торгівлі

Одним із важливих досягнень реформи митниці стало запровадження механізму «Єдиного вікна» для міжнародної торгівлі.

Впровадження «Єдиного вікна» у роботу митниці та контролюючих органів було ініційовано Мінфіном, з 1 серпня 2016 року розпочалася практична реалізація постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.2016 № 364 «Деякі питання реалізації принципу «єдиного вікна» під час здійснення митного, санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, фітосанітарного, екологічного, радіологічного та інших видів державного контролю».

Завдяки механізму «Єдиного вікна» відбулось спрощення ведення зовнішньоекономічної діяльності шляхом переведення взаємодії підприємств з митними та контролюючими органами в електронний формат.

Протягом 2016 - 2020 років здійснено низку перетворень: від змін у законодавстві до впровадження інформаційно-технічних рішень для ефективного використання «Єдиного вікна», зокрема, розробки та запуску державного інформаційного веб-порталу «Єдине вікно для міжнародної торгівлі».

З прийняттям Закону України від 06.09.2018 № 2530-V «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законів України щодо запровадження механізму «єдиного вікна» та оптимізації здійснення контрольних процедур при переміщенні товарів через митний кордон України», який набрав чинності 4 жовтня 2018 року, скоротилася кількість видів контролю, які проводили державні органи під час переміщення товарів через митний кордон, та почала діяти заборона вимагати у підприємств обов’язкового подання документів у паперовій формі.

З початку 2020 року заходи офіційного контролю із застосуванням веб-порталу «Єдине вікно для міжнародної торгівлі» проведено у 100% випадках митного оформлення товарів у режим імпорт.

Таким чином, механізм «Єдиного вікна» дозволяє забезпечити:

1) якісний контроль за виконанням підприємствами вимог законодавства;

2) оперативний обмін інформацією між митницею, підприємствами та державними органами;

3) протидію корупції – мінімізація offline-комунікацій під час здійснення контрольних процедур;

4) спрощення здійснення зовнішньоекономічній діяльності.

Вдосконалення «Єдиного вікна» створить умови для подальшого покращення умов введення міжнародної торгівлі, зменшення часових та фінансових витрат, необхідних для експортно-імпортних операцій, а також підвищення інвестиційної привабливості України.

Мінфін разом з Держмитслужбою продовжує працювати над розширенням сфери застосування «Єдиного вікна», удосконаленням використання електронних документів та взаємодії між декларантами, митницею та контролюючими органами.

Нормативно-правові акти:

1. Закон України від 06.09.2018 № 2530-V «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законів України щодо запровадження механізму «єдиного вікна» та оптимізації здійснення контрольних процедур при переміщенні товарів через митний кордон України».

2. Постанова Кабінету Міністрів України від 21.10.2020 № 971 «Про затвердження Порядку взаємодії між декларантами, їх представниками, іншими заінтересованими особами та митними органами, іншими державними органами, установами та організаціями, уповноваженими на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, з використанням механізму «єдиного вікна» та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України».