Сайт знаходиться в режимі тестової експлуатації

Мінфін: Нашим пріоритетом наразі є забезпечення повного реінвестування внутрішнього боргу, як у гривнях, так і в валюті

Нещодавно Міністерство фінансів України разом з ICU, Національним банком України та міжнародним депозитарієм Clearstream провели воркшоп для іноземних інвесторів на тему внутрішнього державного боргу.

У зустрічі від Міністерства фінансів України взяв участь Урядовий уповноважений з питань управління державним боргом Юрій Буца.

Учасники обговорили поточну макроекономічну ситуацію, нещодавнє підвищення облікової ставки НБУ, управління державним боргом під час війни та внутрішній ринок облігацій.

Під час зустрічі Урядовий уповноважений з питань управління державним боргом Юрій Буца зазначив, що Україна має три основні джерела фінансування дефіциту держбюджету – це продаж внутрішніх державних облігацій, продаж військових облігацій НБУ та пільгове іноземне фінансування.

До початку повномасштабної війни в Україні державні облігації користувалися значним інтересом зі сторони іноземних інвесторів. Урядовий уповноважений з питань управління державним боргом сказав, що Україна сподівається повернутися до повноцінного функціонування внутрішнього ринку капіталу після перемоги у війні.

“До війни нашою метою було продовження середнього строку до погашення нашого боргу, але зараз у нас немає такої можливості. Нашим пріоритетом зараз є забезпечення повного реінвестування внутрішнього боргу, як у гривнях, так і в валюті”, - зазначив Юрій Буца.

За його словами, Мінфін спостерігає значний інтерес до військових облігацій з боку громадян. Найбільші інституційні учасники надали роздрібним клієнтам доступ до ринку. Індивідуальних інвесторів на даний момент близько 85 000.

«З початку війни ми зберегли дохідність наших облігацій на довоєнному рівні. Ми переконані, що нині державні облігації є інструментом підтримки країни, а не максимізації інвестиційного прибутку. Механізм визначення ціни на вторинному ринку наразі не працює і відповідно в нас немає цінових індикаторів. Тому військові ОВДП залишиться частково гуманітарним і частково комерційним інструментом. Історично не було будь-якої сильної кореляції між дохіднісю ОВДП та обліковою ставкою НБУ, крім найкоротшого кінця кривої дохідності, тому рішення про облікову ставку не має впливу на дохідність наших облігацій. Нашою ціллю є максимальна економія коштів державного бюджету, і ми не можемо дозволити собі збільшувати вартість обслуговування державного боргу і витрачати на це кошти, які необхідно потратити на фінансування армії. Ми збережемо криву дохідності на довоєнному рівні, а аукціон минулого вівторка показав, що попит залишається значним.», — зазначив Юрій Буца.

Clearstream охоплює понад 70% інвесторів-нерезидентів у гривневі державні облігації. З початком повномасштабної війни Clearstream продовжував підтримувати місцевий ринок облігацій України.

Представники ICU теж відмітили, що українські громадяни - дуже активні на ринку облігацій і хочуть фінансово підтримати країну. Компанія працює над ІТ-рішенням та відповідним правовим механізмом, щоб дозволити іноземним інвесторам також інвестувати у внутрішні боргові інструменти України. Переважна більшість транзакцій здійснюється локально на повністю автоматизованій основі, очікується, що іноземні інвестори також отримають цю можливість незабаром.

Окрім того, Юрій Буца розповів про погашення зовнішнього боргу в умовах війни.

«Погашення зовнішнього боргу є відносно рівномірним. У нас криза, яка повністю спричинена війною. Для нас важливо зберегти доступ до міжнародних ринків капіталу після війни, оскільки ми очікуємо, що приватні інвестори візьмуть участь у відбудові української економіки».