Сайт знаходиться в режимі тестової експлуатації

російські схеми з обходу санкцій подовжують війну. Потрібні скоординовані дії G7, щоб закрити лазівки: Сергій Марченко на зустрічі фінблоку G7

11 травня Сергій Марченко взяв участь у зустрічі міністрів фінансів та керівників центробанків країн G7, керівництва МВФ, Світового Банку та ОЕСР. Сесія була присвячена обговоренню ситуації в Україні, зокрема стану економіки, забезпеченню дефіциту держбюджету та відбудови країни, посиленні санкційного тиску на рф.

Виступаючи з промовою, Сергій Марченко подякував партнерам за всеохоплюючу підтримку України, а також окремо Японії за збереження постійного фокусу на питаннях України в рамках їх цьогорічного лідерства в G7. Синхронізація зусиль партнерів для підтримки України протягом більше ніж року повномасштабної війни допомагає зберігати стабільність та успішно протистояти агресору.

В свою чергу міністри фінансів та керівники центробанків G7, керівництво МВФ, Світового банку та ОЕСР відзначили зусилля Уряду України, а також, запевнили у збереженні сталої підтримки допоки буде потреба.

Щодо стану економіки, Сергій Марченко зауважив, що Уряд України продовжує утримувати загальну макроекономічну та фінансову стабільність в країні, забезпечувати збалансованість бюджету. У тому числі завдяки значній фінансовій підтримці міжнародних партнерів, Мінфін своєчасно та у повному обсязі фінансує поточні критичні потреби.

“У 2023 році Україна отримала вже 16,7 млрд доларів США бюджетної допомоги від іноземних донорів. Ми також маємо запевнення від партнерів щодо подальшої підтримки у фінансуванні дефіциту держбюджету 2023 року. Зокрема, через масштабну макрофінансову програму ЄС, повноцінну фінансову програму МВФ, передбачене грантове фінансування від США, пільгове від Японії та внески інших країн. Вдячний донорам за безпрецендентні зусилля у мобілізації коштів для нагальних потреб України”, — зазначив Міністр фінансів України.

Сергій Марченко окреслив стан виконання програми розширеного фінансування МВФ: “Рішення МВФ щодо започаткування повноцінної фінансової програми для України в умовах війни – надзвичайно важливе, оскільки створює фундамент для економічного відновлення країни та дає впевненість щодо фінансової стабільності на найближчі 4 роки. Усвідомлюючи це, Уряд України докладає значних зусиль, аби досягти прогресу у своєчасному виконанні всіх заходів і структурних реформ, визначених у співпраці з МВФ”.

Водночас ключовим завданням Уряду України є швидке відновлення, потреби у якому оцінюються у 14,1 млрд доларів США на поточний рік. Зокрема, Сергій Марченко зазначив, що партнери України вже ініціюють проекти, які мають на меті мобілізувати кошти на пріоритетні потреби. Світовий банк створив два фонди Ukraine Relief, Recovery, Reconstruction and Reform Trust Fund (URTF) та Special Program for Ukraine's Recovery and Crisis Response (SPURR), Європейський інвестиційний банк схвалив Ініціативу ЄС для України - новий механізм фінансування реконструкції та відновлення в Україні, а ЄБРР започаткував Антикризовий фонд.

Говорячи про посилення санкційного тиску на рф, Міністр фінансів України наголосив, що для збільшення ефективності наявних санкцій країни G7 мають закрити лазівки, які дозволяють росії продовжувати імпортувати західні технології. Важливо запровадити додаткові обмеження на російський енергетичний сектор, а також санкції проти російських банків. 

“Кожна російська схема, яка дозволяє обходити санкції, робить війну проти України довшою. Лише скоординована санкційна політика здатна відрізати значну частину російської економіки від західного імпорту технологій, обладнання та фінансів і, як наслідок, зупинити агресора”, — додав Сергій Марченко.

Також Міністр фінансів закликав партнерів прискорити розробку правової бази та практичних інструментів використання конфіскованих російських активів за кордоном. росія має бути притягнута до відповідальності і заплатити за свої злочинні дії проти України.