Сайт знаходиться в режимі тестової експлуатації

Заступники Міністра фінансів на Конференції з відновлення України розповіли про проєкти з відбудови та підтримку малого і середнього бізнесу

Заступниця Міністра фінансів України Ольга Зикова та заступник Міністра фінансів України з питань європейської інтеграції Юрій Драганчук  взяли участь в Конференції відновлення України, що проходить 10-11 липня в Римі, Італії. Ольга Зикова виступила на панелі “Ефективні механізми співпраці для фінансування та реалізації проєктів відновлення й розвитку України”, а Юрій Драганчук - панелі “Підвищення інвестиційної привабливості МСП: інтернаціоналізація, доступ до капіталу та ланцюгів постачання задля зростання та соціального впливу”.

Зокрема, Ольга Зикова розповіла про роль міжнародних фінансових організацій в підтримці та відновленні української економіки з початку повномасштабного вторгнення. 

Так, за словами заступниці Міністра фінансів, з лютого 2022 року всі внутрішні ресурси бюджету спрямовувалися на потреби оборони. Відтак, Україна покладалася на підтримку партнерів для фінансування цивільних видатків - зокрема програм соціального захисту, пенсій, заробітних плат для вчителів, медиків, рятувальників, а також проєктів з відновлення. І це дозволило країні вистояти.

З початку повномасштабного вторгнення Україна суттєво розширила двосторонню співпрацю з урядами країн-партнерів і посилила взаємодію з міжнародними фінансовими організаціями та організаціями розвитку. За останні три роки країна залучила понад 137 млрд доларів США бюджетної підтримки, що є свідченням довіри іноземних урядів та міжнародних організацій до України. 

“Довіра залишається основоположною цінністю цієї співпраці — довіра, яку Україна вибудовувала роками й яка дозволила поглибити партнерство навіть в умовах війни. Вперше в історії МВФ підписав програму Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) в розмірі близько 15,5 млрд доларів США із країною, що перебуває в умовах воєнного стану. Це свідчить не лише про зміну політик Фонду, а й про еволюцію підходів. Нам вдалося запустити програму, яка є основоположною для збереження макрофінансової стабільності України”, - наголосила Ольга Зикова. 

Спільно зі Світовим Банком, завдяки гнучкості політики Банку, вдалося запустити безпрецендентну програму прямої бюджетної підтримки України PEACE, яка допомогла залучити від партнерів понад 51 млрд доларів та надати швидку, адресну та прогнозовану підтримку для реалізації соціальних та гуманітарних зобов’язань держави під час війни. 

“Сьогодні співпраця з міжнародними фінансовими організаціями суттєво змінилася, враховуючи потреби воєнного часу. І це може стати прикладом для підручників - як має працювати гнучка бюрократія. По-перше, МФО змістили фокус із довгострокових проєктів на екстрену бюджетну підтримку та відновлення критичної інфраструктури, орієнтуючись на швидкість та прямий вплив на державний сектор. По-друге, Україна змінює акцент від покриття критичних потреб до фінансування, пов’язаного з проведенням реформ у сфері управління та антикорупційної політики - ключових для євроінтеграції”, - пояснює Ольга Зикова. 

Заступниця Міністра фінансів наголосила на основних змінах в підходах МФО до співпраці з Україною в умовах війни. 

  • Масштаб та швидкість. Фінансова допомога зросла у кілька разів. До прикладу, Світовий банк мобілізував понад 81 млрд доларів США на підтримку України, з яких понад 56,6 млрд доларів уже надано напряму. Процедури схвалення та виділення коштів скорочено до кількох місяців.

  • Пряма підтримка бюджету. Більша частина фінансування спрямовується на покриття потреб держбюджету.

  • Гнучкість. МФО надають ресурси напряму Уряду України, який може спрямовувати їх на найактуальніші потреби.

  • Координація. Наприклад, Світовий банк посилив співпрацю з ЄС, ООН та іншими інституціями, а також з Урядом України - щоб забезпечити узгодженість допомоги з національними пріоритетами.

  • Мобілізація приватного сектору. Враховуючи обмеженість державних ресурсів, акцент зміщено на залучення інвестицій приватного сектору.

  • Прив’язка до реформ. Україна змінює підхід — замість покриття потреб, фінансування дедалі більше спрямовується на реалізацію реформ у сфері належного врядування та антикорупційної політики, що є фундаментальними для євроінтеграції.

  • Критична інфраструктура. Пріоритет фінансування — енергетика, охорона здоров’я, житловий сектор.

Нагадаємо, сьогодні завдяки активній співпраці з МФО (Світовий банк, ЄІБ, ЄБРР, KfW, Банк розвитку Ради Європи та інші) реалізуються 37 активних інвестиційних проєктів з реконструкції та відновлення на суму майже 6,8 млрд дол. США. З них — 5,8 млрд дол. США — кредити, ще понад 0,9 млрд дол. — гранти. 52% цих коштів вже залучено на відновлення шкіл, лікарень, доріг, енергетичних об'єктів тощо. 

У свою чергу заступник Міністра фінансів України з питань Європейської інтеграції Юрій Драганчук під час панелі “Підвищення інвестиційної привабливості МСП: інтернаціоналізація, доступ до капіталу та ланцюгів постачання задля зростання та соціального впливу” в ході Конференції відновлення України наголосив на важливості підтримки малого та середнього бізнесу (ММСП) заради збереження економіки України під час війни. 

За його словами, на сьогодні ключовим інструментом підтримки ММСП стала державна програма «Доступні кредити 5-7-9%», через яку у 2022–2023 роках було видано 90% усіх кредитів для ММСП. Програму активно підтримують міжнародні партнери: Світовий банк і KfW покривають 80% її бюджетних витрат. 

На сьогодні програма "5-7-9%" переходить до більш цільового спрямування. Замість підтримки обігового капіталу, акцент зроблено на інвестиційні проєкти та підтримку найвразливіших категорій бізнесу — тих, що працюють у деокупованих територіях або постраждали від війни. Пріоритетною галуззю стала переробна промисловість, яка створює додану вартість. Також важливими залишаються енергоефективні проєкти та інвестиції в зелену енергетику, що стали критичними через постійні атаки рф на енергосистему України.

Днями Фонд розвитку підприємництва (ФРП) - адміністратор програми -  разом із KfW запустив нову ініціативу на 40,5 млн євро, яка передбачає довгострокові кредити для ММСП та створення Гарантійного фонду ФРП, який стимулюватиме банки кредитувати високоризикові та недостатньо охоплені регіони.