Сайт знаходиться в режимі тестової експлуатації. E-mail для запитань та пропозицій support@minfin.gov.ua

Спільна заява для преси за результатами 6-го засідання Ради асоціації між Україною та Європейським Союзом

1. Україна та Європейський Союз провели шосте засідання Ради асоціації 28 січня 2020 року в Брюсселі. Рада асоціації вперше проходила під головуванням Олексія Гончарука, Прем’єр-міністра України, та Жозепа Борреля, Високого представника ЄС з зовнішніх справ і політики безпеки, Віце-президента Європейської Комісії. Зустріч продемонструвала високу динаміку двостороннього діалогу між Україною та ЄС з широкого кола питань, які становлять взаємний інтерес, та привітала прогрес, досягнутий після проведення останнього саміту Україна-ЄС 8 липня 2019 року.

2. ЄС висловив глибокі співчуття з приводу загибелі пасажирів рейсу PS 752 Міжнародних авіаліній України 8 січня і Рада асоціації очікує, що Іран продовжить співпрацювати у повному обсязі та здійснить всеохоплююче та прозоре розслідування цієї трагедії у відповідності до міжнародних стандартів.

3. Рада асоціації підтвердила незмінну відданість сторін зміцненню політичної асоціації та економічної інтеграції між Україною та Європейським Союзом на основі Угоди про Асоціацію та поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі та спільних цінностей, які в ній закладені. 

4. Рада привітала конкретні результати імплементації Угоди про асоціацію на   користь громадян України та ЄС. Про це, зокрема, свідчить зростання двосторонньої торгівлі на 13% протягом перших дев’яти місяців 2019 року у порівнянні зі 2018 роком.

5. Рада асоціації також привітала позитивний вплив безвізового режиму на міжлюдські контакти між Україною та ЄС, та громадян України, які мають біометричні паспорти, і відвідали Шенгенську зону без віз більш ніж 3 мільйони разів.

6. Рада асоціації привітала зусилля України у впровадженні реформ та досягнутий нею значний прогрес. Обидві сторони погодилися з необхідністю продовження зміцнення верховенства права і проведення структурних реформ. Це є необхідним для підтримки подальшого розвитку і створення прозорих рівних умов та привабливого ділового та інвестиційного клімату в Україні, а також зменшення впливу з боку зацікавлених груп

7. Рада асоціації привітала  нещодавні кроки української влади у запуску Вищого антикорупційного суду України, перезапуску Національного агентства з питань запобігання корупції та декриміналізації незаконного збагачення. Також відзначено, що Конституційний суд України визнав електронне декларування доходів громадських активістів неконституційним.

8. Рада асоціації погодилася продовжувати поглиблення економічної інтеграції і регуляторної адаптації України з ЄС у таких секторах як цифрова економіка, сприяння торгівлі, митне співробітництво та юстиція і внутрішні справи, у рамках Угоди про асоціацію. ЄС підтвердив його триваючу підтримку на цьому напрямку, включаючи фінансову допомогу, яка залишається пов’язаною до чіткого прогресу у реформах. 

9. Рада асоціації відзначила оновлення Додатку XXVII до Угоди про асоціацію щодо енергетики, а також необхідність його належної імплементації відповідно до узгоджених керівних  принципів.  Обидві сторони погодилася працювати над оновленням інших додатків, де це необхідно.  

10. Рада асоціації привітала прагнення України до подальшої адаптації її національного законодавства з acquis ЄС у сфері цифрової економіки, підкреслюючи важливість повної імплементації зобов’язань відповідно до Угоди про асоціацію. Рада асоціації нагадала про триваючу оцінку рамкової політики України та її інституційних і регуляторних спроможностей.  ЄС наголосив на його готовності до подальшої підтримки цифрової трансформації України, зокрема за допомогою програми щодо електронного урядування та цифрової економіки.

11. Сторони погодилися співпрацювати далі у реагуванні на кібер та гібридні загрози, а також дезінформацію, з метою посилення їхньої стійкості та безпеки їхніх громадян. Рада асоціації привітала діалог з питань стратегічних комунікацій та роль у цьому контексті неформальної Робочої групи високого рівня зі Стратегічних Комунікацій. 

12. Рада асоціації підтвердила роль України як стратегічної транзитної країни з транспортування газу. Обидві сторони привітали угоду про транзит газу територією України, укладення угод про інтерконектори із сусідніми операторами з ЄС та розукрупнення Нафтогазу. Вони погодилися з важливістю подальшої імплементації реформ в енергетичному секторі, зокрема щодо забезпечення незалежності Енергетичного регулятора і Державної інспекції ядерного регулювання та створення конкурентного і прозорого ринку електроенергії. Рада асоціації взяла до уваги змінену Газову директиву. Обидві сторони погодилися з важливістю подальшої адаптації газових правил між Україною та ЄС.  

13. Як частина Європейської зеленої угоди, сторони погодилися надалі співпрацювати щодо декарбонізації та захисту навколишнього середовища. Сторони погодилися з необхідністю амбітної політики щодо клімату і охорони навколишнього середовища, включаючи дотримання зобов’язань за Паризькою угодою.

14. Обидві сторони відзначили необхідність прискорення адаптації законодавства України у сфері транспорту. Рада асоціації нагадала про важливість якнайшвидшого укладення Угоди про спільний авіаційний простір.

15. Рада асоціації визнала успішність макроекономічної стабілізації України. Вона привітала всеохоплюючу і ефективну роботу України в імплементації політичних умов програми макрофінансової допомоги ЄС, що зараз оцінюється Європейською Комісією, та закликала Україну продовжувати тісну співпрацю з МВФ.

16. Сторони погодилися з важливістю незворотності реформ у банківському секторі, зокрема у зв’язку з націоналізацією ПриватБанку, зробивши особливий наголос на здійсненні правосуддя стосовно осіб, відповідальних за широкомасштабне шахрайство в ПриватБанку, та поверненні активів.

17. З метою подальшого сприяння торгівлі Рада асоціації погодилася з необхідністю ефективної та своєчасної імплементації поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі. Вона також погодилася з важливістю усунення торгових подразників, включаючи заборону на експорт деревини, щоб повною мірою скористатися перевагами Угоди про асоціацію. Рада асоціації з нетерпінням очікує на набрання чинності з 1 лютого 2020 року угодою про внесення змін до торговельних преференцій щодо м’яса птиці та переробленого м’яса птиці, передбачених Угодою про асоціацію.

18. Обидві сторони погодилися з необхідністю прискорення гармонізації законодавства України до правової системи ЄС у сферах, де відбулися затримки, включаючи захист прав інтелектуальної власності.

19. Рада асоціації привітала прогрес, досягнутий Україною на шляху гармонізації її законодавства у сфері технічних регламентів, стандартів та оцінки відповідності, як це передбачено Угодою про асоціацію/ПВЗВТ. Перш ніж розпочати переговори щодо Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції, Україна повинна забезпечити ухвалення необхідного законодавства, набрання ним чинності та його реального застосування відповідними українськими органами. Сторони підтвердили взаємне зобов’язання щодо проведення та надання сприяння місії з попередньої оцінки стану української системи якості та адаптації національного законодавства до стандартів ЄС.

20. Рада асоціації привітала кроки української влади щодо відкриття ринку землі, який повинен ґрунтуватися на верховенстві права та принципах стійкості, прозорості, справедливості та всеосяжності.

21. Рада асоціації привітала прогрес у сфері децентралізації, який став одним із основних досягнень і дозволив новим об’єднаним громадам надавати якісні послуги громадянам. У цьому контексті вона підкреслила, що зміни до Конституції та територіально-адміністративного устрою повинні розроблятись у процесі широких консультацій з усіма зацікавленими сторонами.

22. Рада асоціації підкреслила важливість залучення регіонів України та кроків української сторони, спрямованих на відкриття офісів, завданням яких є підтримка зв’язків регіонів з ЄС.

23. Рада асоціації привітала ухвалення Виборчого кодексу як позитивний крок на шляху до гармонізації виборчого законодавства України.

24. Рада асоціації погодилась з необхідністю забезпечити повагу до вже існуючих прав осіб, які належать до національних меншин, що закріплені у Конвенціях ООН і Ради Європи та відповідних протоколах до них, недискримінацію осіб, які належать до національних меншин, а також повагу до розмаїття, на основі змістовного діалогу з представниками осіб, які належать до національних меншин. Рада асоціації врахувала кроки, зроблені Україною з метою імплементації рекомендацій Венеційської комісії щодо Закону України «Про освіту», і наголосила на необхідності повної імплементації цих рекомендацій. Україна привернула увагу до ухвалення парламентом Закону України «Про загальну середню освіту», що містить виняток для приватних шкіл. Що стосується Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», то Рада асоціації закликала Україну до імплементації рекомендацій Венеційської комісії.

25. Рада асоціації підкреслила важливість медіаплюралізму та збереження свободи вираження поглядів і ЗМІ. Вона привітала вирішальну роль, яку громадянське суспільство продовжує відігравати у цій сфері, і погодилася з необхідністю швидкого та ретельного розслідування нападів на громадських активістів та журналістів.

26. ЄС підтвердив свою безперервну прихильність підтримці України у проведенні реформ у сфері правосуддя та цивільної безпеки за допомогою Консультативної місії ЄС та програм ЄС. Рада асоціації нагадала, що реформа Служби безпеки України та посилення демократичного нагляду за сектором безпеки залишаються ключовими. Вона привітала триваючу амбітну реформу прокуратури.

27. Рада асоціації привітала зацікавленість України у посиленні співпраці у сфері юстиції та внутрішніх справ у рамках Угоди про асоціацію. Сфери взаємного інтересу, у яких може бути досягнуто відчутних результатів, можуть включати інтегроване управління кордонами, національні системи притулку та управління ідентифікацією на основі біометричних засобів, протидію відмиванню коштів та фінансуванню тероризму, боротьбу з організованою злочинністю та тяжкими міжнародними злочинами. Україна представила ЄС свою пропозицію щодо Нового порядку денного Україна-ЄС у сфері юстиції, свободи та безпеки.

28. ЄС підтвердив свою непохитну підтримку та відданість незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України у межах її міжнародно визнаних кордонів. Обидві сторони підтвердили, що рішуче засуджують порушення суверенітету та територіальної цілісності України внаслідок актів агресії Збройних сил РФ з лютого 2014 року. Рада асоціації підтвердила свою підтримку пошуку мирного та сталого політичного врегулювання цього конфлікту на сході України. Рада асоціації погодилася з необхідністю повної імплементації Мінських домовленостей усіма сторонами, підкресливши відповідальність Росії у цьому зв’язку. ЄС нагадав, що тривалість економічних санкцій проти РФ залишається обумовленою повною імплементацією Мінських домовленостей. Рада Асоціації також підтвердила свою повну підтримку зусиллям, які здійснюються у рамках Нормандського формату, Тристоронньої контактної групи та ОБСЄ. Вона привітала позитивні кроки, які здійснює Україна, включаючи розведення в окремих районах, які постраждали від конфлікту.

29. Рада асоціації привітала підтвердження своїх зобов’язань сторонами та конструктивний підхід України у Нормандському форматі. Це відкриває вікно можливостей на шляху до повної імплементації Мінських домовленостей, і Рада асоціації закликала до швидкого та ретельного впровадження заходів, узгоджених на Нормандському Саміті 9 грудня 2019 року. ЄС готовий надалі підтримувати протимінну діяльність та Спеціальну моніторингову місію ОБСЄ, яка повинна мати безпечний, захищений, безумовний та безперешкодний доступ до всієї території України.

30. ЄС нагадав про ухвалені керівні принципи щодо територіальної компетенції та невизнання паспортів, які видаються внаслідок указу президента Росії від 24 квітня 2019 року.

31. Рада асоціації вітає всебічний підхід України щодо постраждалого внаслідок  конфлікту на Сході та Південному сході України населення. В той же час, висловлено стурбованість триваючим погіршенням ситуації із правами людини у непідконтрольних Уряду України районах Донецької і Луганської областей.

32. ЄС підтвердив свою політику невизнання незаконної анексії Росією Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, в тому числі шляхом запровадження обмежувальних заходів. Рада асоціації засудила погіршення ситуації із правами людини на Кримському півострові, проведення Росією місцевих виборів у незаконно анексованому Криму та місті Севастополь 8 вересня 2019 року, будівництво мосту через Керченську протоку без згоди на те України, відкриття залізничного сполучення з 23 грудня і подальшу мілітаризацію півострова, а також Чорного й Азовського морів. Рада асоціації закликала Росію забезпечити безперешкодний і вільний прохід в та з Азовського моря у відповідності до норм міжнародного права.

33. ЄС нагадав про збільшення підтримки для мінімізації наслідків дій Росії з дестабілізації в районі Азовського моря шляхом низки заходів, включаючи відкриття офісу ЄС у Маріуполі та підтримку диверсифікації місцевої економіки. Обидві сторони привітали проведення Міжнародної інвестиційної конференції у Маріуполі в жовтні 2019 року, присвяченій подальшому розвитку Азовського регіону та погодились продовжувати брати участь у цій ініціативі.

34. Рада асоціації відзначила широке співробітництво між Україною та ЄС у сфері спільної зовнішньої політики та політики безпеки, зокрема, узгодження позиції України із заявами та деклараціями ЄС щодо міжнародних та регіональних питань.

35. Рада асоціації підтвердила повну підтримку виконанню Резолюції Ради Безпеки ООН 2166 щодо збиття літака МН17 та, беручи до уваги Висновки Спільної слідчої групи, закликала Росію взяти відповідальність та забезпечити співпрацю у повному обсязі з метою встановлення винних у цьому злочині.

36. Рада асоціації вітає зацікавленість України в участі у майбутній програмі «Творча Європа», включаючи підпрограму «Медіа» та нову дослідницьку й інноваційну програму ЄС «Горизонт Європа».

37. Рада асоціації підтвердила намір обох сторін докладати спільних зусиль для забезпечення підтримки підготовки українських державних службовців у співпраці з Коледжем Європи в Натоліні.

38. Рада Асоціації позитивно оцінила активну участь України та її внесок у двосторонній та багатосторонній вимір Східного партнерства. ЄС та Україна очікують на саміт Східного партнерства у червні 2020 року.