Сайт знаходиться в режимі тестової експлуатації

Міністерство фінансів України вітає досягнення міждержавного консенсусу з питань реформування системи міжнародного оподаткування з урахуванням викликів цифрової економіки

1 липня 2021 року Україна та ще 129 членів Програми розширеного співробітництва з питань протидії BEPS (OECD/G20 Inclusive Framework on BEPS) приєднались до масштабного плану щодо реформування міжнародної системи оподаткування для великого бізнесу.

План складається з двох блоків (Pillar 1 та Pillar 2) та оновлює основні принципи міжнародної системи оподаткування, яка проіснувала близько 100 років та більше не відповідає потребам сучасної глобалізованої та цифрової економіки. Нові правила стосуються найбільших міжнародних бізнес-груп. Вони повинні забезпечити узгодження підходу урядів різних країн в оподаткуванні великого високотехнологічного бізнесу, що сприятиме підвищенню стабільності податкової системи та зменшення адміністративного навантаження на бізнес.

Заходи з блоку 1 (Pillar 1) передбачають новий підхід до розподілу прав держав на оподаткування прибутку найбільших міжнародних бізнес-груп (включаючи цифровий бізнес). Кожна держава отримає право на оподаткування прибутку групи, яка продає товари чи послуги у цій державі, незалежно від наявності у групи бізнес-одиниці в країні. Відтак, іноземний бізнес може підлягати оподаткуванню незалежно від наявності класичного постійного представництва.

Заходи з Блоку 2 (Pillar 2) покликані доповнити та удосконалити правила оподаткування іноземних контрольованих компаній, розміщених у юрисдикціях з низькими ефективними ставками оподаткування. Блок 2 також передбачає заходи, які будуть реалізовані через міжнародні податкові конвенції та стосуються оподаткування операцій з резидентами низько-податкових країн.

Основні положення, що стосуються обох блоків, викладені у заяві Inclusive Framework, опублікованій на веб-сторінці ОЕСР. Заява не містить зобов’язань, які були б обов’язкові для країн Inclusive Framework автоматично. Для того щоб нові правила запрацювали, Україні, як і іншим учасникам Inclusive Framework, потрібно буде підписати міжнародні угоди та ухвалити законодавство, яке буде розроблене ОЕСР.

Заплановано, що робоча група Inclusive Framework до жовтня 2021 року розробить детальні правила для імплементації ініціатив Pillar 1 та Pillar 2. Відповідно до заяви, нові правила можуть запрацювати не раніше 2023 року.