Сайт знаходиться в режимі тестової експлуатації

Ольга Зикова: Україна потребує подальшої підтримки для ефективного протистояння збройній агресії рф

31 січня, під час робочого відрядження до Люксембургу, заступниця Міністра фінансів України Ольга Зикова та Урядовий уповноважений з питань управління державним боргом Юрій Буца взяли участь в панельних дискусіях на міжнародному бізнес-форумі, присвяченому швидкому відновленню України.

Під час панельних дискусій представники Мінфіну та міжнародні партнери обговорили поточну фінансову та економічну ситуацію в Україні, підтримку міжнародних донорів та фінансових організацій. Особлива увага була приділена нагальним потребам швидкого відновлення, питанню збільшення міжнародного фінансування для України та перспективам післявоєнної реконструкції.

Ольга Зикова наголосила, що незважаючи на руйнівні економічні наслідки російської війни в Україні (зокрема, скорочення економіки на 30,3%, інфляція 26,6% у річному вимірі, дефіцит Держбюджету у 5 млрд. дол щомісяця), Уряду вдалось утримати ситуацію під контролем та забезпечити макрофінансову стабільність держави у 2022 році.

«Незважаючи на безпрецедентно складні умови війни та постійну невизначеність, український Уряд гідно впорався з фінансовими та економічними викликами. Це стало можливим, не в останню чергу, завдяки неймовірним зусиллям міжнародних партнерів України, за що ми надзвичайно вдячні», - зазначила заступниця Міністра фінансів України.

За її словами, Уряд провів системну роботу для зменшення дефіциту бюджету шляхом збільшення податкових та митних надходжень, а також оптимізації низки напрямів бюджетних видатків. Втім, у 2023 році потреба у міжнародному фінансуванні залишається відчутною та становить близько 3 млрд. дол США щомісяця. Передбачуваність, регулярність та ритмічність надходження коштів є надзвичайно важливими умовами, оскільки це надасть можливість уникнути монетарного фінансування, що негативно впливає на економіку. Отримання зазначеного фінансування дозволить і надалі ефективно протистояти повномасштабній збройній агресії рф.

«Наразі український Уряд має підтвердження про фінансування від ЄС та Сполучених Штатів близько 30 млрд дол США на 2023 рік. Втім, залишається потреба ще у 10 млрд дол США. І тут ми розраховуємо на допомогу від інших країн, та міжнародних фінансових організацій, зокрема МВФ», - розповіла Ольга Зикова.

Представниками Мінфіну було підкреслено відданість України ефективно та прозоро використовувати кошти донорів.

«Ми продовжуємо активну співпрацю з країнами-партнерами та міжнародними організаціями – Світовим банком, МВФ, ЄБРР та ЄІБ. Україна зацікавлена в забезпеченні ефективного, підзвітного та прозорого використання фінансування, в тому числі від донорів. Наразі ведеться активна робота над створенням відповідних механізмів», - зазначила Ольга Зикова під час панельної дискусії.

Заступниця Міністра фінансів також окреслила ключові пріоритети держави, що потребують донорського фінансування для швидкого відновлення - це енергетика, розмінування, відновлення житлових будинків та критичної інфраструктури, а також економічна підтримка.

Інвестиції партнерів та донорів будуть спрямовані, в першу чергу, на створення базових і безпечних умов для життя і бізнесу. Ольга Зикова наголосила на необхідності відновлення критичної інфраструктури, зокрема - електромереж, дорог, залізниць, газопостачання, водопроводів, відновлення шкіл та лікарень, а також надання тимчасового житла тим, хто його втратив.

Під час форуму також обговорили поточний стан державного боргу України.

“Станом на кінець 2022 року державний борг України до прогнозованого ВВП становив 78,6%, відповідаючи рівню іншим країнам, що розвиваються, але які зараз не знаходяться у стані війни. Державний борг України складається з 40% внутрішнього боргу, 40% пільгового боргу офіційних партнерів і міжнародних фінансових організацій та лише 20% - це єврооблігації. Ми продовжуємо шукати рішення для підвищення боргової стійкості України та пом’якшення ключових ризиків в управлінні державним боргом”, - зазначив Юрій Буца.

Урядовий уповноважений з питань управління державним боргом також зауважив, що найважливішою частиною плану відновлення України є створення сприятливого середовища для приватних інвестицій, надаючи людям та підприємствам можливість будувати те, що вони вважають за потрібне.