«Реформування систем управління державними фінансами і публічними інвестиціями критично важливе для забезпечення оборони та безперебійного надання державних послуг», - Денис Улютін
Попри третій рік повномасштабної війни, Уряд України успішно реформує різні сфери державної політики. Зокрема, Міністерство фінансів України й інші держоргани вдосконалюють систему управління державними фінансами (УДФ) і систему управління публічними інвестиціями (УПІ), а також гармонізують податкове і митне законодавство з нормами Європейського Союзу.
Результати реформ і завдання на 2025 рік представники Міністерства фінансів, Міністерства економіки і Міністерства відновлення обговорили з керівництвом Міжвідомчих робочих груп з питань розвитку СУДФ та реформування УПІ: Генріком Вітфельдом та Кевіном Томлінсоном.
Відкриваючи зустріч, Перший заступник Міністра фінансів Денис Улютін підкреслив, що, попри воєнні реалії, Уряд України досягнув відчутного прогресу у реформуванні систем управління державними фінансами та публічними інвестиціями.
«Ми вкрай серйозно ставимося до реформи управління державними фінансами навіть під час повномасштабної війни. В умовах колосальних викликів, що стоять перед Україною вже третій рік, УДФ є фундаментальним для стійкості всієї економіки і реформування цієї галузі критично важливе для забезпечення оборони та безперебійного надання державних послуг. Маю зазначити, що завдяки якісним послідовним реформам система УДФ України витримала випробування війною. Успіху в реформуванні галузі сприяє, зокрема, Стратегія УДФ на 2022-2025 роки, розроблена спільно з партнерами з ЄС, МВФ та Світового банку, що наближає галузь до кращих стандартів ЄС. Ще одним пріоритетом Уряду на тлі нагальної потреби у відновленні, реконструкції та модернізації стала реформа Управління публічними інвестиціями. У Дорожній карті PIM дуже амбітні плани, і нам вдалося їх реалізувати. Менш ніж через 9 місяців після початку реформи було схвалено пілотний Єдиний проєктний портфель здійснення публічних інвестицій (SPP), на якому ґрунтуються усі державні інвестиційні проєкти Держбюджету-2025. Мінфін також розробив комплексні зміни до Бюджетного кодексу України, щоб законодавчо закріпити нову модель PIM та повністю інтегрувати її в бюджетний процес», – зазначив Денис Улютін.
Перший заступник Міністра фінансів детально розповів про результати реформування систем УДФ та УПІ, акцентувавши на такому:
-
Схвалено і подано до парламенту Бюджетну декларацію на 2025–2027 роки. На її основі розроблено Держбюджет-2025, що забезпечує фінансування безпеки і оборони та соціальних потреб українців.
-
Розпочато реформу Управління публічними інвестиціями (Public Investment Management або PIM), розроблено Дорожню карту реформування РІМ і План дій до неї. Це забезпечить ефективне використання обмежених ресурсів для відновлення, відбудови і модернізації України.
-
Забезпечено стабільне виконання бюджету, казначейське обслуговування і звітність, зокрема, щодо обсягів бюджетної підтримки, отриманих від міжнародних партнерів.
-
Відновлено середньострокове бюджетне планування в умовах високої невизначеності.
-
Наближено національне податкове і митне законодавство до норм ЄС. Це – результат системної підтримки з боку Європейської комісії насамперед через програму EU4PFM. Прогрес у цій роботі було відзначено в останніх звітах про розширення ЄС.
-
Запроваджено всеукраїнську безкоштовну сертифікацію внутрішніх аудиторів. Це сприяє розвитку системи державного внутрішнього фінконтролю.
-
Система бухгалтерського обліку у держсекторі України отримала високу оцінку «В+» за методологією Світового Банку PULSE.
Також Денис Улютін окреслив пріоритетні завдання Мінфіну на 2025 рік у галузі реформування систем УПІ та УДФ: «У 2025 році усі зусилля Мінфіну буде спрямовано на приведення української системи у відповідність до кращих практик і стандартів ЄС. Зокрема, спільно з іншими відомствами ми посилюватимемо систему внутрішнього фінансового контролю та аудиту, підвищимо ефективність використання коштів держбюджету і якість надання державних послуг».
Робота Мінфіну у 2025 році фокусуватиметься, зокрема, на таких векторах:
-
Зміни до Бюджетного кодексу України щодо створення системи РІМ та підготовка і затвердження Середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій разом з Бюджетною декларацією-2025. Міжвідомча робоча група PIM розробить концепцію національного стратегічного планування, процедури та методологічну базу для PIM на національному та місцевому рівнях.
-
Фіскальна децентралізація. Оновлення моделі горизонтального вирівнювання податкоспроможності та розмежування повноважень між центральною владою та місцевим самоврядуванням.
-
Запровадження управління фіскальними ризиками місцевих бюджетів. Це підвищить стійкість державних фінансів.
-
Продовження реформи органів фінансового контролю. Забезпечення синергії між різними видами контролю, аби їхня діяльність доповнювала одна одну і спільно повністю охоплювала великий державний сектор.
-
Продовження реалізації Національної стратегії доходів. Це наблизить законодавство України до норм ЄС, підвищить цифровізацію податкових та митних органів, посилить антикорупційні заходи.
-
Створення нових органів – Боргового агентства і Фіскальної ради. Це уже передбачено Стратегією УДФ на 2022-2025 роки.
-
Посилення потенціалу місцевих органів влади. Буде розроблено методології, тренінги й оновлено відповідні ІТ-системи.
-
Розробка нової Стратегії УДФ на 2026-2030 роки. Над цим працюватиме Міжвідомча робоча група УДФ.