Сайт знаходиться в режимі тестової експлуатації

Сергій Марченко та керівництво місії МВФ в Україні обговорили підготовку до третього перегляду програми Extended Fund Facility

Сьогодні Міністр фінансів України Сергій Марченко зустрівся з керівництвом місії Міжнародного валютного фонду в Києві. 

До складу делегації МВФ увійшли заступниця директора Європейського департаменту МВФ Ума Рамакрішнан, керівник місії МВФ в Україні Гевін Грей, заступниця керівника місії МВФ в Україні Саана Надім, постійний представник МВФ в Україні Ваграм Степанян. 

У зустрічі також взяли участь Перший заступник Міністра фінансів України Денис Улютін, Урядовий уповноважений з питань управління державним боргом Юрій Буца, заступниця Міністра фінансів Ольга Зикова, заступник Міністра фінансів Роман Єрмоличев, заступниця Міністра фінансів Світлана Воробей.

Серед обговорених тем – підготовка до третього перегляду чотирирічної програми Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility – EFF) та фінансування бюджету на 2024 рік. 

“Вдячний МВФ за співпрацю, результатом якої є впровадження ефективних політик та залучення фінансування як від Фонду, так і інших донорів. Експертиза МВФ дозволяє Україні бути стійкою перед існуючими викликами. Пріоритети нашої співпраці залишаються незмінними – виконання Україною умов, передбачених програмою EFF, та мобілізація коштів на нагальні потреби держбюджету”, — зазначив Сергій Марченко.

У 2023 році Україна залучила 4,5 млрд доларів США від МВФ у межах EFF, із загального обсягу програми у 15,6 млрд доларів США. Водночас програма є частиною пакету міжнародної підтримки України, який наразі становить близько 122 млрд доларів США.

У 2024 році програма EFF передбачає 5,4 млрд доларів США бюджетної допомоги Україні.

Наступна місія МВФ у контексті підготовки до третього перегляду програми EFF розпочнеться 17 лютого. Експертні обговорення фокусуватимуться на стані виконання Україною умов Меморандуму про економічну та фінансову політику. У результаті успішного перегляду програми Україна зможе отримати наступний транш від Фонду обсягом близько 900 млн доларів США.  

Під час зустрічі Міністр фінансів наголосив, що подальше функціонування програми МВФ є надзвичайно важливим, Україна відповідально виконує спільно визначені умови співпраці. 

Представники Фонду вкотре відзначили відданість української влади порядку денному реформ, у тому числі у бюджетній, податковій та фінансовій сферах.

Сторони також обговорили джерела фінансування державного бюджету України, включаючи міжнародну допомогу та внутрішній борговий ринок. Було зазначено про вже існуючі запевнення від партнерів на 2024 рік, зокрема від Японії, Великобританії, Норвегії, а також важливе рішення лідерів країн ЄС про започаткування 4-річного інструменту Ukraine Facility.

Окрім залучення зовнішнього фінансування, Міністерство фінансів вживає заходів для збільшення внутрішніх ресурсів, зменшуючи дефіцит держбюджету. Розвиток потенціалу фінансової системи України є одним із пріоритетних напрямів співпраці української влади та експертів МВФ. Учасники зустрічі обговорили подальші заходи для стимулювання доходів держбюджету та внутрішнього ринку запозичень. 

“За результатами 2023 року податкові та митні доходи державного бюджету повернулись на довоєнний рівень, а обсяги випущених ОВДП збільшились вдвічі, порівнюючи з 2022 роком. Хоча, на даному етапі, зовнішнє фінансування продовжує відігравати значну роль, для нас критично важливо і надалі створювати умови для зростання внутрішніх доходів держбюджету”, — зауважив Сергій Марченко.