Сайт знаходиться в режимі тестової експлуатації

Україна занепокоєна шантажем росії членів FATF напередодні червневого пленарного засідання організації - Міністр фінансів України Сергій Марченко

Міністерство фінансів України висловлює занепокоєння у зв'язку з повідомленнями про спроби росії шантажувати країни-члени Міжнародної групи з протидії відмиванню брудних грошей (Financial Action Task Force - FATF) напередодні пленарного засідання FATF у Парижі, яке відбудеться 19-23 червня. росія намагається чинити політичний тиск на своїх комерційних партнерів, щоб уникнути потрапляння до чорного списку. Зокрема росія вимагає виступити проти будь-яких заявок України або рішень FATF щодо її включення до чорного або сірого списків. 

"росія вдається до залякування партнерів, і це викликає занепокоєння, але в той же час не є несподіванкою. Зіткнувшись з переконливими доказами недотримання стандартів FATF, росія вдалася до шантажу та політичного тиску. Це ще один приклад грубого порушення росією зобов'язань щодо міжнародного співробітництва та взаємної поваги, за якими члени FATF впроваджують та підтримують стандарти групи", - заявив Міністр фінансів Сергій Марченко. 

Внесення росії до чорного списку FATF сприятиме підвищенню загального рівня комплаєнсу (дотримання вимог) та покращенню забезпечення належної сумлінності (due diligence). Це дозволить більш ефективно протидіяти ризикам, які росія створює для світової фінансової системи, зокрема відмивання коштів та фінансування тероризму.

росія порушує найважливіші рекомендації FATF, наражаючи на серйозний ризик глобальну фінансову безпеку. росія створює перешкоди для міжнародного співробітництва у запобіганні відмиванню грошей та боротьбі з фінансовими злочинами. Вона співпрацює з Іраном та Північною Кореєю, які знаходяться під санкціями ООН та в чорному списку FATF. росія підтримує терористичні організації по всьому світу і вдається до ядерного тероризму, а також не здатна протидіяти відмиванню грошей, організованій злочинності та корупції. 

Після рішення FATF призупинити членство росії в лютому, ризики, які вона створює для глобальної фінансової безпеки, тільки зросли, включаючи посилення  злочинної кібер-діяльності, військової та фінансової співпраці з державами, що перебувають під санкціями ООН, розгортання терористичних організацій в Україні та Африці, активізацію зусиль з обходу санкцій та дії, що загрожують світові ядерною катастрофою. 

"Ми віримо в доброчесність міжнародного співтовариства і переконані, що країни-члени FATF зроблять все можливе, щоб захистити себе і світову фінансову систему від зловмисного впливу росії та ризиків відмивання грошей і фінансування тероризму, незалежно від того, які брудні тактики росія намагається використовувати", - додав Міністр. 

Довідково:

Міністерство фінансів України, Державна служба фінансового моніторингу України та Верховна Рада України від початку повномасштабного вторгнення працювали над тим, щоб привернути увагу до недотримання росією стандартів FATF та ризиків, які створює росія для міжнародної фінансової системи. Україна кілька разів направляла відповідну інформацію до FATF напередодні пленарних засідань у червні та жовтні 2022 року, а також перед пленарним засіданням у лютому 2023 року. Ці зусилля призвели до того, що FATF посилила обмежувальні заходи проти росії.

У лютому 2023 року, зважаючи на продовження торгівлі зброєю з юрисдикціями, що перебувають під санкціями ООН, та зловмисну кіберактивність росії, FATF оголосила про своє рішення призупинити членство росії в організації. FATF визнала дії росії неприйнятними та такими, що суперечать мандату та основним принципам організації.