Сайт знаходиться в режимі тестової експлуатації

Колонка Юрія Драганчука для Сьогодні: Доступна іпотека під 7% річних – у чому новизна? (29.01.2021)

Заступник Міністра фінансів з питань європейської інтеграції Юрій Драганчук у колонці для сайту "Сьогодні" розповів про нову програму доступної іпотеки.

Уряд підтримав ініціативу Президента України про запуск нової іпотечної програми під 7% річних. 27 січня затверджено Порядок здешевлення вартості іпотечних кредитів, розроблений Мінфіном.

Головним нашим завданням було надати громадянам доступне іпотечне кредитування. Принципово, аби старт цієї програми був швидким і не вимагав додаткових бюджетних видатків.

Мінфін знайшов таке рішення. Ми розробили новий механізм іпотеки, який реалізуємо через існуючий Фонд розвитку підприємництва. Технічно це нескладно. Достатньо було внести зміни до урядових постанов, відповідно до яких Фонд протягом року вже фінансує "Доступні кредити "5-7- 9%" для підтримки малого і середнього бізнесу, а також до внутрішніх документів Фонду.

Таким чином, започаткування програми "Доступна іпотека" не вимагатиме додаткових видатків з держбюджету на першому етапі, окрім вже передбачених 2 млрд гривень на функціонування згаданого Фонду.

Важливо, що запуск програми не потребує багато часу та ресурсів на організаційно-адміністративні заходи і процеси. Адже маємо кваліфіковані кадри й офіс.

Відзначу основні маркери програми доступної іпотеки, закладені до Порядку здешевлення вартості іпотечних кредитів.

Насамперед ідеться про максимально сприятливі для людей 7% річних, які сплачуватиме позичальник іпотечного кредиту.

Максимальна сума іпотеки становитиме 2 млн грн. Кредит можна буде отримати строком до 20 років, із мінімальним першим внеском 15% вартості.

Нормативна площа – 50 кв. м загальної площі житла на одинокого громадянина чи сім’ю з двох осіб та 20 кв. м – на кожного наступного члена родини.

Ідеться про первинний і вторинний ринок житла, зокрема, індивідуальні будинки. Втім, розглядатимуться лише об’єкти введені в експлуатацію після 2017 року.

Скористатись новою програмою зможе широке коло громадян України. Вони отримуватимуть часткову компенсацію відтоків за іпотечними кредитами.

Передусім держава зважатиме на потреби громадян, які потребують поліпшення житлових умов, мешканців гуртожитків та аварійних будинків, внутрішньо переміщених осіб, освітян і медиків, працівників бюджетної сфери і молоді родини.

Ми ставили за мету, аби "Доступна іпотека" надала можливість людям з відносно невисоким рівнем доходу отримувати житло в кредит з частковою компенсацію відсотків державою.

Загалом Мінфін вбачає глобальні завдання у розвитку доступної іпотеки. Це, зокрема, впровадження нових фінансових інструментів, стимулювання конкуренції серед надавачів фінансових послуг, що впливатиме на подальше зниження відсоткової ставки.

Більше інформації та інфографіка за посиланням.