Сайт знаходиться в режимі тестової експлуатації

30 років співпраці з МВФ

3 вересня Україна відзначає 30-ту річницю членства у Міжнародному валютному фонді. З 1992 року МВФ системно підтримує Україну з метою забезпечення сталого розвитку та стійкого реагування на виклики. 

Близько 37 млрд доларів США фінансової підтримки у рамках 13 програм співробітництва та впровадження низки структурних реформ у сферах монетарної та фіскальної політики, банківської, судової і податкової системи, митниці, державного управління, боротьби з корупцією, ринку землі та медицини – такими є результати багаторічної злагодженої співпраці України з Фондом.

За перші 20 років партнерства Україна отримала близько 18,26 млрд доларів США фінансової допомоги на зменшення дефіциту платіжного балансу, підтримку курсу національної валюти, поповнення валютних резервів. Вже тоді було розпочато закладення фундаменту міцної фінансової системи країни.

Після 2014 року, початку війни росії проти України та свідомого вибору українців бути пліч-о-пліч із цивілізованим світом, співпраця з МВФ вийшла на новий рівень. Тоді Фонд продемонстрував лідерство у підтримці українського народу і став стабілізуючим фактором, не допустивши обвалу фінансової системи країни. 

Під час кожної кризи в Україні МВФ приходив на допомогу. Коли у 2008 році глобальна фінансова криза сколихнула весь світ, Фонд надав рекордну для України на той час позику у 10,6 млрд доларів США (7 млрд СПЗ). Після окупації Криму та початку війни на сході країни Україна отримала два транші загальним обсягом 4,6 млрд доларів США (2,97 млрд СПЗ). Згодом було затверджено програму розширеного фінансування, у рамках якої було отримано 8,7 млрд доларів США (6,15 млрд СПЗ). За цією програмою Україна отримала максимальну кількість траншів – чотири, а перший транш був найбільшим за всю історію у розмірі приблизно 5 млрд доларів США (3,55 млрд СПЗ). 

Сьогодні, коли Україна виборює демократичні цінності, свободу вибору та право жити на своїй землі, Фонд вчергове демонструє непохитну підтримку українців. У березні Рада виконавчих директорів Фонду проголосувала за надання нашій країні коштів в рамках інструменту швидкого фінансування у розмірі 1,4 млрд доларів США (1 млрд СПЗ). Фінансова допомога була вагомим внеском у пом’якшення економічних наслідків вторгнення.

6 місяців війни, прогнозовані -35% ВВП, більше 6 млн біженців за кордоном, зруйнована інфраструктура та підприємства – враховуючи все це, фінансова система України продовжує повноцінно функціонувати. Це стало можливим завдяки побудованій міцній основі фінансової політики та державних інституцій. Зокрема завдяки фінансовій підтримці МВФ у поєднанні з впровадженням структурних реформ у тісній співпраці протягом останніх років.

Починаючи з 2015 року було реалізовано низку заходів із реформування фінансового сектору за підтримки Фонду. Ці кроки допомогли впоратися з наслідками кризи у 2014 році і допомагають зберігати макрофінансову стабільність під час повномасштабної війни. Було проведено очищення фінансового сектору від нежиттєздатних та непрозорих установ, впроваджено механізми врегулювання проблемної заборгованості, захист прав інвесторів і споживачів, гармонізовано систему оподаткування інструментів фінансового сектору.

Також реформування ринку капіталу за підтримки Фонду дозволило побудувати в Україні конкурентний ринок державних цінних паперів. До початку повномасштабної війни державні облігації користувалися значним інтересом зі сторони іноземних інвесторів. В умовах війни завдяки продажу військових облігацій до держбюджету вдалося залучити більше 4 млрд доларів США.

Проте співробітництво з МВФ – це не тільки про підтримку фінансової системи та реформи, а й про довіру до держави у світі. На експертну думку МВФ та їх оцінку стану економіки орієнтуються найвпливовіші внутрішні та міжнародні інвестори. Фінансова допомога Фонду у березні 2022 року суттєво вплинула на мобілізацію коштів від інших партнерів.

30 років партнерства ознаменувалися ефективною співпрацею і стали важливим рушієм позитивних змін в країні.

Попереду на Україну чекає тривалий шлях відновлення і ми сподіваємось, що МВФ продовжить відігравати важливу роль у розбудові сталого майбутнього України. 

Ми вдячні Міжнародному валютному фонду за багаторічну співпрацю та непохитну підтримку у цей визначальний історичний для нашої країни період. 

Довідково

Співпраця України з МВФ у реалізації спільних програм економічного розвитку в Україні розпочалася з жовтня 1994 року. За цей час було започатковано 13 спільних програм співробітництва:

 • Systemic Transformation Facility 1994 року. У цей період Україні було надано фінансову допомогу у сумі 498 млн СПЗ (763 млн доларів США) для підтримки платіжного балансу України. 

 • Stand-by 1995 року, Stand-by 1996 року, Stand-by 1997 року. Україна отримала кредити на загальну суму 1,32 млрд СПЗ (1,9 млрд доларів США) за трьома річними програмами. Головною метою цих кредитів була підтримка курсу національної валюти і фінансування дефіциту платіжного балансу України.

 • Extended Fund Facility (EFF) 1998 року. У рамках програми Україна отримала 1,19 млрд СПЗ (1,6 млрд доларів США), які були спрямовані на поповнення валютних резервів Національного банку України.

 • Stand-by 2004 року. У 2004 році була започаткована програма, яка надавала можливість отримати від МВФ кредит у сумі 411,6 млн СПЗ (близько 600 млн доларів США). Враховуючи деякі ризики впровадження програми, в березні 2005 року програму було завершено, кошти за програмою отримано не було.

 • Stand-by 2008 року. В рамках програми 2008 року Україна отримала три транші загальним обсягом 7 млрд СПЗ (10,6 млрд доларів США). Частина другого траншу у розмірі 1 млрд СПЗ (1,5 млрд доларів США) та третій транш у розмірі 2,1 млрд СПЗ (приблизно 3,3 млрд доларів США) в повному обсязі були спрямовані до Державного бюджету України. 

 • Stand-by 2010 року. У рамках програми 2010 року Україна отримала два транші загальним обсягом 2,25 млрд СПЗ (3,4 млрд доларів США), з яких до Державного бюджету було спрямовано 1,3 млрд СПЗ (2млрд доларів США).

 • Stand-by 2014 року. У рамках цієї програми Україна отримала два транші загальним обсягом 2,97 млрд СПЗ (4,6 млрд доларів США), з яких до Державного бюджету було спрямовано 1,9 млрд СПЗ (3 млрд доларів США).

 • Extended Fund Facility (EFF) 2015 року. В рамках відповідної Програми EFF Україна отримала перший транш кредиту обсягом 3,55 млрд СПЗ (приблизно 5 млрд доларів США), з яких 1,9 млрд СПЗ (2,7 млрд доларів США) було спрямовано до Державного бюджету. Другий, третій та четвертий транші на загальну суму 2,6 млрд СПЗ (близько 3,7 млрд доларів США) було спрямовано  на підтримку золотовалютних резервів НБУ. 

 • Stand-by 2018 року. Україна отримала транш у розмірі 1 млрд СПЗ (близько 1,4 млрд доларів США), який було використано для підтримки золотовалютних резервів НБУ.

 • Stand-by 2020 року. Програма була зосереджена на: підтримці макроекономічної та фінансової стабільності і охоплювала серед іншого такі сфери як: фіскальна політика, монетарна політика, політика фінансового сектору, енергетична політика та антикорупційна політика. В рамках відповідної Програми Україна отримала два транші загальною сумою – 2 млрд СПЗ (2,8 млрд доларів США).

 • Rapid Financing Instrument (RFI) 2022 року. Беручи до уваги військову агресію рф проти України, 9 березня 2022 року Рада Виконавчих директорів Фонду за результатами розгляду звернення України прийняла рішення про надання Україні коштів у рамках Інструменту швидкого фінансування у розмірі 1 млрд СПЗ (1,4 млрд доларів США).