Сайт знаходиться в режимі тестової експлуатації

Державний борг в січні 2020 року: ставка запозичень найнижча за всю історію України

Початок 2020 року став чи не найуспішнішим з точки зору умов залучення Україною коштів до державного бюджету. В січні Міністерством фінансів було проведено три аукціони з розміщення ОВДП, за підсумками яких до державного бюджету було залучено 18,5 млрд грн. На останньому аукціоні 28 січня ставки дохідності лише за тримісячними паперами перевищували 10%. ОВДП з терміном обігу 1, 2 та 7 років коштували 9,91%, 9,86% та 9,79% відповідно.

В кінці січня Україна провела успішне розміщення єврооблігацій на суму 1,25 млрд євро з дохідністю 4,375%. Це найнижча в історії України ставка запозичення за публічно розміщеними цінними паперами на зовнішніх ринках і один з найнижчих купонів серед країн з кредитним рейтингом «В». Вперше в історії Україна випустила єврооблігації не з премією по відношенню до котирувань на вторинному ринку, а з дисконтом в 25 базисних пунктів.

Витрати державного бюджету з погашення державного боргу в січні 2020 року становили 31,6 млрд грн, з обслуговування – 4,4 млрд грн.

За звітний період сукупний державний та гарантований державою борг України в еквіваленті в національній валюті зріс на 4,04% та склав 2 079,02 млрд грн, а в еквіваленті в іноземній валюті зменшився на 1,1% та становив 83,43 млрд дол. США. Важливим фактором впливу на коливання суми державного боргу була девальвація гривні по відношенню до дол. США (за даними Національного банку України в січні 2020 року склала 5,2%).

Для зменшення впливу курсових коливань на стан державного боргу Міністерство фінансів, реалізуючи Стратегію управління державним боргом, послідовно скорочує частку державного боргу, номінованого в іноземній валютні. а попередній рік завдяки збільшенню запозичень в національній валюті Мінфін збільшив частку державного боргу, номінованого в гривні, з 33% до 41%. Відповідно до цілі, поставленої Мінфіном, на кінець 2024 року така частка має перевищити 50%.

З метою забезпечення стабільності державних фінансів та зважаючи на порівняно високу вартість запозичень України, серед зовнішніх джерел фінансування пріоритетом для Міністерства фінансів залишається співпраця з міжнародними фінансовими організаціями та країнами-партнерами.

З детальною інформацією, щодо стану державного та гарантованого державного боргу України в січні 2020 року та інших періодах, можна ознайомитись на офіційному сайті Міністерства фінансів за посиланням.