Сайт знаходиться в режимі тестової експлуатації

Мінфін схвалив стратегічний план цифровізації Держмитслужби

Мінфін схвалив Довгостроковий національний стратегічний план цифрового розвитку, цифрової трансформації та цифровізації Держмитслужби – керівний документ з впровадження та розвитку митних інформаційних систем на наступні роки.

План розраховано до 2026 року та передбачає:

  • запровадження принципів кіберзахисту;

  • впровадження безпаперових процедур;

  • побудову надійних та сучасних ІТ-систем митниці.

Успішна реалізація визначених трансформацій забезпечить ІТ-систему української митниці необхідними інструментами для боротьби з корупцією та шахрайством.

Документ розроблено у контексті підготовки України до вступу до Європейського Союзу та виконання Угоди про Асоціацію в частині гармонізації митних процесів з європейськими стандартами. Особливу увагу приділено виконанню всіх вимог щодо майбутніх інтеграцій до систем ЄС.

Національний план цифровізації української митниці базується на Багаторічному стратегічному плані електронної митниці ЄС (Multi-annual strategic plan for electronic customs, MASP-C). Команда EU4PFM надала експертну підтримку в процесі його підготовки.

Ключові засади Довгострокового національного стратегічного плану цифрового розвитку, цифрової трансформації та цифровізації Держмитслужби

Основою ІТ-стратегії Держмитслужби, зокрема, визначено:

• сервісно-орієнтовну архітектуру,

• централізоване впровадження ЄАІС,

• гармонізований інтерфейс із ЄС і Єдине вікно для міжнародної торгівлі.

Окрему увагу в документі приділено запровадженню принципів кіберзахисту. Передусім йдеться про забезпечення:

  • запису та відстеження історії запитів на внесення змін до даних;

  • захисту від несанкціонованого доступу до інформації;

  • неможливості зміни або втрати журналів роботи з даними;

  • неможливості зміни інформації та документів, наданих користувачами з використанням кваліфікованого електронного підпису.

Серед пріоритетів ЄС нині є впровадження безпаперових процедур. У митній справі для цього реалізується Ініціатива електронної митниці (Electronic customs initiative). Для впровадження Е-Митниці розроблено Multi-annual strategic plan for electronic customs (MASP-C) – плановий документ, що охоплює всі митні проєкти, пов'язані з ІТ.

Держмитслужба передбачила поетапний підхід до впровадження електронної митниці:

– бізнес-аналіз, політика та правове оформлення;

– створення технічної специфікації системи;

– створення специфікацій для інтеграції із зовнішніми системами;

– розробка та впровадження системи.

У процесі ІТ-трансформації Держмитслужба використовуватиме управління бізнес-процесами та BPM-моделювання, що дозволить забезпечити цілісне уявлення про митні процеси та практичні наслідки їх впровадження відповідно до митного законодавства України та ЄС.