Сайт знаходиться в режимі тестової експлуатації

Рада з фінансової стабільності погодила концепцію нової стратегії фінансового сектору і обговорила системні ризики

Рада з фінансової стабільності (далі – РФС) на черговому засіданні 4 травня 2023 року погодила концепцію нової Стратегії розвитку фінансового сектору, розроблення якої передбачено Меморандумом про економічну та фінансову політику між Україною та Міжнародним валютним фондом.

Передбачені в концепції заходи за горизонтом планування орієнтуються на два фокуси: швидкі дії для стабілізації й мінімізації негативного ефекту війни та розвиток, який передбачає зміни фінансового сектору для закладання підвалин повоєнного відновлення і розбудови нової економіки.

Головними цілями оновленої стратегії будуть забезпечення макроекономічної та фінансової стабільності, орієнтація фінансової системи на відновлення країни, сучасні фінансові послуги, ефективне регулювання фінансового сектору.

Серед ключових елементів стратегії – оцінка стійкості банків. За її результатами буде визначено шляхи безпечного згортання надзвичайних заходів, запроваджених в Україні в перші місяці повномасштабного вторгнення, та пріоритети врегулювання непрацюючих кредитів.

Затвердження стратегії після опрацювання всіх пропозицій заплановано на червень.

Також під час засідання члени РФС розглянули системні ризики фінансового сектору. Національний банк поліпшив макроекономічний прогноз: економіка зростатиме  швидше, ніж очікувалось, а інфляція буде швидше сповільнюватись.

Основним припущенням прогнозу є збереження високих безпекових ризиків до початку 2024 року. Триваліший термін воєнних дій та їх вища інтенсивність можуть мати суттєвий негативний вплив на економічну активність, призвести до погіршення інфляційних і курсових очікувань.

Ключові ризики прогнозу:

  • виникнення додаткових бюджетних потреб і значних квазіфіскальних дефіцитів в енергетичній сфері; 
  • ускладнення чи припинення роботи «зернового коридору», а також загострення проблем, пов’язаних з обмеженнями імпорту українського продовольства окремими європейськими країнами; 
  • подальші руйнування агресором енергетичної інфраструктури, що може призвести до поновлення суттєвого дефіциту електроенергії, що обмежуватиме економічну активність та експорт і призведе до підвищення попиту на імпортне обладнання та енергоресурси, а отже, й на іноземну валюту;
  • повільніше, ніж очікується, зниження світової інфляції.

Банківська система продовжує стабільно працювати, триває приплив коштів клієнтів до банків, сектор згенерував прибуток у І кварталі. Водночас попит на кредити залишається кволим, кредитування залежить від державних програм підтримки. Для того, щоб оцінити реальну якість активів та потреб у капіталі, НБУ розпочав оцінку стійкості банків та банківської системи, яку цього року пройдуть 20 найбільших банків.

Учасники засідання також розглянули результати діяльності групи для розвитку внутрішнього боргового ринку, яка за місяць після створення визначила пріоритети своєї роботи і провела низку зустрічей з учасниками ринку – державними банками та дочірніми структурами іноземних банківських груп. Динаміка в секторі свідчить про позитивні зміни на внутрішньому борговому ринку.

Довідково

Участь у засіданні взяли члени Ради з фінансової стабільності: Міністр фінансів України Сергій Марченко, Голова Національного банку України Андрій Пишний, директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Світлана Рекрут, заступник Міністра фінансів України з питань європейської інтеграції Юрій Драганчук, перший заступник Голови Національного банку України Катерина Рожкова, заступник Голови Національного банку України Дмитро Олійник, заступник керівника Офісу Президента України Ростислав Шурма, інші керівники установ – членів РФС.

Рада з фінансової стабільності створена в березні 2015 року Указом Президента України і є форумом для фахового обговорення системних ризиків, що загрожують фінансовій стабільності держави.